^Góra strony

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
foto5

Kolega rocznikowy ks. Jana Machy został prałatem!

Nominację na kapelana Jego Świątobliwości otrzymał najstarszy kapłan archidiecezji katowickiej, liczący 99 lat ks. Józef Pośpiech. Nominację przekazał metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Uroczystość odbyła się 30 grudnia br. w Szwajcarii, w miejscowości Brig (diecezja Sitten), w kaplicy domu św. Urszuli, gdzie nominat aktualnie mieszka, codziennie odprawia Mszę św. i prowadzi indywidualne duszpasterstwo. W ceremonii uczestniczyły siostry urszulanki i grono znajomych oraz przyjaciół.

 

 Ks. Pośpiech święcenia kapłańskie przyjął 75 lat temu. Po II wojnie światowej znalazł się w Szwajcarii, jednak nigdy nie przestał być księdzem archidiecezji katowickiej. Jest wciąż aktywnym duszpasterzem, poszukiwanym spowiednikiem i kierownikiem duchowym. Niedawno złożył zeznania w procesie beatyfikacyjnym swojego kolegi rocznikowego sługi Bożego ks. Jana Machy.

 

           Pytany o receptę na długowieczność odpowiada, że trzeba żyć zgodnie z przykazaniami, z rytmem natury i przynajmniej raz w miesiącu przystępować do spowiedzi, aby trwać w pokoju z Bogiem i z człowiekiem.

 

Życiorys ks. Józefa Pośpiecha

 

            Urodził się 24 grudnia 1915 r. w Chorzowie. Po ukończeniu szkoły średniej wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego i ukończył studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Święcenia prezbiteratu przyjął 25 czerwca 1939 r.

Jako wikariusz pracował w następujących parafiach diecezji katowickiej: św. Antoniego z Padwy w Chorzowie, św. Pawła w Rudzie Śląskiej - Nowym Bytomiu oraz św. Wojciecha w Mikołowie.

            Aresztowany przez Gestapo w 1941 r. został powołany do wojska niemieckiego i jako sanitariusz podjął pracę w różnych szpitalach wojskowych na terenie Niemiec. W r. 1945 krótko przebywał w niewoli amerykańskiej we Friedensthal. Ze względów zdrowotnych, za radą lekarza, udał się do Szwajcarii, gdzie przebywa do obecnej chwili.

Od 1953 r. posługiwał w Szwajcarii, najpierw jako wikariusz w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Arosa (kanton Graubünden). W latach 1954-1963 pracował w parafii Chrystusa Króla w Kloten, a później w parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Leukerbad. Jednocześnie we wrześniu 1963 r. został mianowany proboszczem parafii Matki Bożej Dobrej Rady w Inden, w diecezji Sion (Sitten), gdzie pracował do 1971 r. Z powodu choroby serca musiał zrezygnować z duszpasterstwa parafialnego, ale nadal posługiwał jako kapelan szpitala i sióstr urszulanek w Brig.

          Od 1975 r. pomaga jako spowiednik i kierownik duchowy w rekolekcjach we Flüeli-Ranft. W 1984 r. przeszedł na emeryturę. Od kilku lat mieszka przy klasztorze Św. Urszuli w Brig, gdzie służy jako ojciec duchowny i spowiednik.

          25 czerwca 2014 r., w 99 roku życia, ks. Józef Pośpiech świętował jubileusz 75-lecia kapłaństwa.

 

 

Copyright 2019  Archidiecezja Katowicka