^Góra strony

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
foto5

Śląsk pamięta o swoich męczennikach!

 

Na portalu www.opoka.pl została opublikowana rozmowa Justyny Kapłańskiej z ks. Damianem Bednarskim, postulatorem procesu beatyfikacyjnego ks. Jana Machy.

 

Justyna Kapłańska:  Ksiądz Jan Macha — Ślązak, kapłan, męczennik okresu drugiej wojny światowej. Jak to się stało, że właśnie Ksiądz został postulatorem jego procesu beatyfikacyjnego?

Ks. dr Damian Bednarski:  Pewnie za sprawą księdza Jana Machy, to on sobie wybrał postulatora — to może żartem. Ale, poważniej mówiąc, ksiądz arcybiskup, Wiktor Skworc, szukał osoby, która z jednej strony ma znajomość historii, z drugiej byłaby w stanie zająć się właśnie procesem beatyfikacyjnym, który nie jest, jak się okazuje, sprawą prostą i trzeba w różnych kierunkach pójść, i wiele wysiłku włożyć, żeby zebrać materiały i świadków. I jako, że ja byłem pod ręką, mieszkałem w Katowicach, byłem wówczas duszpasterzem akademickim, od kilku lat jestem pracownikiem Zakładu Teologii Patrystycznej i Historii Kościoła Wydziału Teologicznego, los padł na mnie (śmiech). Ksiądz Arcybiskup zaufał mi, zaproponował bycie postulatorem i stało się — już prawie dwa lata. Dodam, że poczytuję to sobie za wielki zaszczyt i łaskę.

 

Ciąg dalszy rozmowy na stronie

http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TH/THO/jk_ks-macha2.html

 

Tam także ukazał się artykuł poświęcony słudze Bożemu:

http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TH/THO/jk_ks-macha1.html

 

 


Copyright 2019  Archidiecezja Katowicka