^Góra strony

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
foto5

Apostoł miłosierdzia

Apostoł miłosierdzia

 

W homilii wygłoszonej podczas Mszy Krzyżma Św. w Wielki Czwartek w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach abp Wiktor Skworc wskazywał przypomniał postaci dwóch kapłanów śląskich: ks. Jana Machy oraz ks. Franciszka Blachnickiego. Obaj są sługami Bożymi. Pierwszego z nich nazwał "apostołem miłości miłosiernej i miłosierdzia", a drugiego - "patronem nowej ewangelizacji".

 

Oto fragment homilii abp. W. Skworca:

Historia kapłaństwa każdego z nas jest związana z tą katedrą. Już coraz mniej pośród nas tych, którzy stali się prezbiterami w pierwszym kościele katedralnym – u św. Apostołów Piotra i Pawła… Warto wspomnieć, że należy do nich ks. Józef Pośpiech, który wszedł w 76 rok posługi kapłańskiej i 99 rok życia..

Trzeba wspomnieć, że jego kolegą rocznikowym był dziś Sługa Boży Jan Macha, którego 100-ną rocznicę urodzin już wspominaliśmy…m.in. wydaniem książki „Wiek XX- czas męczenników”… W akcie oskarżenia ks. Jana Machy… pojawia się słowo:”Hochverat”- zdrada; zarzut najcięższy, jaki człowiek, kapłan może usłyszeć. To słowo-zarzut a równocześnie tytuł do wymierzenia kary śmierci, było kluczem do realizacją polityki hitlerowskiego państwa, które nie chciało eliminując duchownych, czynić z nich męczenników, dlatego jak pouczano w przemówieniach i propagandzie, „służących Kościołowi należy zniesławiać, jako politykujących urzędników kościelnych…”.  
Bracia, serdecznie proszę o modlitwę w intencji beatyfikacji ks. Jana Machy i ks. Franciszka Blachnickiego. Beatyfikacja to łaska Boża a nie wynik li tylko naszych zabiegów i naszego zorganizowania. Dlatego ponawiam prośbę o modlitwę i przypatrywanie się postaciom: ks. Jana, który wyrasta na apostoła miłości miłosiernej i miłosierdzia oraz ks. Franciszka, który staje się patronem nowej ewangelizacji.    

 

Metropolita katowicki prosił także o modlitwę w intencji rychłej beatyfikacji sług Bożych.  

Copyright 2019  Archidiecezja Katowicka