^Góra strony

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
foto5

Upamiętnienie rocznicy śmierci ks. Jana Machy

 

Upamiętnienie rocznicy śmierci ks. Jana Machy

 

Z okazji przypadającej na dzień 3 grudnia 72. rocznicy ścięcia ks. Jana Machy, w kaplicy katowickiego aresztu odprawiono mszę św. Uczestniczyli w niej członkowie Trybunału Beatyfikacyjnego, Komisji Historycznej, grupa kleryków Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego oraz rodzina i znajomi ks. J. Machy.

 

Po zakończeniu mszy goście mieli okazję zobaczyć oddział aresztu, gdzie w czasie wojny przetrzymywani byli więźniowie skazani na karę śmierci, a także miejsce, gdzie najprawdopodobniej znajdowała się gilotyna.

 

W związku z trwającym obecnie procesem beatyfikacji ks. Jana Machy w październiku prezentowano w katowickim areszcie wystawę poświęconą „100-nej rocznicy urodzin ks. Jana Machy”, która udostępniona została dzięki uprzejmości chorzowskiego muzeum. Prezentacji wystawy towarzyszyła projekcja filmu „Bez jednego drzewa las lasem zostanie” w reżyserii Dagmary Drzazgi.

 

Katowicki areszt jest miejscem, które w czasie II wojny światowej było świadkiem tragicznych wydarzeń. To w tych budynkach, pod hitlerowskimi rządami straciło życie ponad pięciuset ludzi, w tym bohater prezentowanej w październiku wystawy, ks. Jan Macha, który zginął zgilotynowany krótko po północy 03.12.1942r.

 

 

tekst i zdjęcia: por. A. Piszczek

                      szer. K. D'Antoni

Copyright 2019  Archidiecezja Katowicka