Wiadomości

Sługa Boży Ksiądz Jan Macha
"Adwent z Hanikiem" to nowa inicjatywa, mająca na celu przygotować nas na beatyfikację. A ks. Jan Macha to niewątpliwie człowiek adwentu! Z rozmów z klerykami Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego zrodził się pomysł, by tegoroczny adwent przeżywać ze Sługom Bożym, przypominając sobie jego słowa wzywające do czujności. W przygotowanie grafik na poszczególne dni zaangażował się zwłaszcza kleryk Daniel Stolarz
Zobacz Adwent z Hanikiem
W październiku 2020 roku w parafii św. Anny w Katowicach-Janowie zaprezentowana została wystawa o Słudze Bożym ks. Janie Masze. Organizacją wystawy zajęła się Wiktoria Mrugacz, studentka Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Joanna Pakuza, teolog i historyk Kościoła, pracownik Księgarni Św. Jacka, autorka bloga https://teologiczna.blog.deon.pl, dzieli się ze swoimi czytelnikami i każdy, komu bliska jest osoba Sługi Bożego ks. Jana Machy, jego refleksją o uroczystości Wszystkich Świętych oraz powołaniem do świętości.
Zapraszam do lektury: Zawsze myśl o niebie

W Lublinie zmarł dziś ks. prof. Henryk Misztal, wieloletni wykładowca KUL-u oraz znawca w zakresie prawa kanonizacyjnego. Od początku procesu beatyfikacyjnego ks. Jana Machy wspierał postulatora, udzielał wskazówek i wziął udział w konferencji naukowej "Wiek XX - czas męczenników", która na wiosnę 2014 roku miała miejsce na Wydziale Teologicznym UŚ.
17 października 2020 roku w dniu, w którym miała się odbyć beatyfikacja ks. Jana Machy Telewizja Polska przedstawi o godz. 10:00 na programie pierwszym film dokumentalny jemu poświęcony. 
Obraz zatytułowany "Hanik" został wyreżyserowany przez Wojciecha Królikowskiego.
15 października 2020 roku w Teatrze Śląskim odbędzie się premiera dramatu "Oliwny balsam. Męczeństwo ks. Jana Machy" w reżyserii Mariana Florka.
Ks. Jan Macha znajdzie się w tworzonym w podziemiach katedry katowickiej Panteonie Górnośląskim. 

Program o przygotowywanym przez Teatr Śląski dramacie „Oliwny balsam - męczeństwo ks. Jana Machy”, osnutym wokół ostatnich chwil życia księdza Jana Machy.
"Credo" o Haniku
W piątek, 3 października, w Tarnowskich Górach członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży mieli okazję poznać ks. Jana Machę. 

O tym, jakie szanse daje przesunięcie terminu beatyfikacji śląskiego księdza, z postulatorem procesu ks. Damianem Bednarskim rozmawia Andrzej Grajewski. Rozmowa